Special Event History

Attica Summer Nationals History

Year Winner
2005 Mike Linder/Mike Linder
2006 Kevin Huntley/Mike Linder

 

United Sprint Association History

Year Winner
1989 Steve Kinser

 

Attica Ambush History

Year Winner
1989 Steve Kinser
1990 Dave Blaney
1991 Sammy Swindell
1992 Mark Keegan
1993 Joey Saldana
1994 Frank Kerr
1995 Mark Kinser
1996 Kevin Gobrecht
1997 Terry McCarl
1998 Jeff Shepard
1999 Joey Saldana
2000 Chad Kemenah
2001 Danny Smith
2002 Alvin Roepke/Greg Wilson
2003 Greg Wilson
2008 Dale Blaney
2009 Stevie Smith
2010 Tim Shaffer
2011 Tim Shaffer
2012 Phil Gressman
2013 Tim Shaffer/Tim Shaffer
2014 Danny Holtgraver/Dale Blaney
2015 Cody Darrah/Sheldon Haudenschild

Brad Doty Classic History

Year Winner
1989 Steve Kinser
1990 Jack Hewitt
1991 Bobby Allen
1992 Rain
1993 Mark Keegan
1994 Danny Smith
1995 Randy Kinser
1996 Dale Blaney
1997 Tyler Walker
1998 Jeff Shepard
1999 Butch Schroeder
2000 Kelly Kinser
2001 Danny Smith
2002 Alvin Roepke
2003 Dean Jacobs
2004 Greg Wilson
2005 Stevie Smith

 

 

Mid-American Sprint Series History

Year Winner
2004 Craig Mintz
2005 Kevin Huntley/Mike Linder

 

CRA Sprints History

Year Winner
1991 Frank Kerr

 

IRA Sprints History

Year Winner
2000 Dean Jacobs
2001 Jimmy Hawley

 

Lucas Oil Late Models History

Year Winner
2013 Jimmy Owens
2014 Scott Bloomquist
2015 Scott Bloomquist

 

Ohio Sprint Speedweek History

Year Winner
1990 Sammy Swindell
1991 Sammy Swindell
1992 Terry Shephard
1993 Gary Wright
1994 Frank Kerr
1995 Mark Keegan
1996 Frank Kerr
1997 Joey Saldana
1998 Dean Jacobs
1999 Kenny Jacobs
2000 Jeff Shepard
2001 Byron Reed
2002 Greg Wilson
2003 Chad Kemenah
2004 Dale Blaney
2005 Greg Wilson
2006 Ricky Stenhouse Jr.
2007 Dale Blaney
2008 Rain
2009 Rain
2010 Byron Reed
2011 Tim Shaffer
2012 Danny Holtgraver
2013 Chris Andrews
2014 Rain
2015 Dale Blaney

 

 

 

Mid-Season Championship History

Year Winner
1988 Jack Hewitt
1989 Mark Keegan
1990 Rain
1991 Chuck Wilson
1992 Rocky Hodges
1993 Rain
1994 Mark Keegan
1995 Chad Kemenah
1996 Mark Keegan.
1997 Jim Neir
1998 Rain
1999 Danny Goeden
2008 Lee Jacobs
2009 Craig Mintz
2010 Byron Reed
2011 Phil Gressman
2012 Bryan Sebetto
2013 Byron Reed
2014 Chris Andrews
2015 Rain

 

USAC Sprints History

Year Winner
1989 Ricky Hood
1990 Jac Haudenschild
1997 Frank Kerr
1998 Kevin Thomas
1999 Bill Rose
2000 Jay Drake
2001 J.J. Yeley
2002 Rob Chaney
2003 J.J. Yeley
2004 Bud Kaeding

 

 

Season Championship Night History

Year Winner
1988 Johnny Beaber
1989 Todd Kane
1990 Mark Keegan
1991 Eric Rankine
1992 Mark Keegan
1993 Rodney Duncan
1994 Mark Keegan
1995 Alvin Roepke
1996 Mark Keegan
1997 Mark Keegan
1998 Butch Schroeder
1999 Chad Kemenah
2000 Byron Reed
2001 Todd Kane
2002 Byron Reed
2003 John Ivy
2004 Craig Mintz
2005 David Harrison
2006 Rain
2007 Greg Wilson
2008 Mike Linder
2009 Brock Mayes
2010 Lee Jacobs
2011 Bryan Sebetto
2012 Brandon Martin
2013 Brad Bowman
2014 Byron Reed
2015 Stuart Brubaker

 

UMP Summernationals

(Late Models) History

Year Winner
2010 Jason Feger
2011 Shannon Babb
2012 Shannon Babb
2013 Doug Drown
2014 Mason Zeigler

Spring Nationals History

Year Winner
1990 Steve Siegel
1991 Bobby Allen
1992 Frank Kerr/Frank Kerr
1993 Mark Keegan/rain
1994 Mark Keegan/Frank Kerr
1995 Dale Blaney/Joey Saldana
1996 Bobby Teeple/Danny Smith
1997 Gary Wright/Butch Schroeder
1998 Jeff Shepard/Frank Kerr
1999 Kenny Jacobs/rain
2000 Craig Dollansky/rain
2001 Byron Reed/rain
2002 Greg Wilson/Jeff Shepard
2003 Chad Kemenah/Greg Wilson
2004 Chad Kemenah/rain
2005 Stevie Smith/Danny Smith
2006 Terry McCarl/Greg Wilson
2007 Broak Mayes/Dale Blaney
2008 Lance Dewease
2009 Dale Blaney/rain
2010 rain/Byron Reed
2011 rain/Dale Blaney
2012 Dale Blaney/Craig Mintz
2013 Rain/Dale Blaney
2014 Rain/Dale Blaney
2015 Rain/Ryan Smith

 

UMP Summernationals

(Late Models) History

Year Winner
2010 Jason Feger
2011 Shannon Babb
2012 Shannon Babb
2013 Doug Drown
2014 Mason Zeigler

 

UMP Summernationals

 (Modifieds) History

Year Winner
2011 Brian Ruhlman
2012 Taylor Cook
2013 Kevin Morehouse
2014 Dave Baker

 

USAC Sprints History

Year Winner
1989 Ricky Hood
1990 Jac Haudenschild
1997 Frank Kerr
1998 Kevin Thomas
1999 Bill Rose
2000 Jay Drake
2001 J.J. Yeley
2002 Rob Chaney
2003 J.J. Yeley
2004 Bud Kaeding

 

 

World of Outlaw Late Models Winner
2008 Josh Richards
2009 Steve Shaver
2010 Rick Eckert

 

 

Xtreme Late Models Winner
2004 Donnie Moran

 

 

World of Outlaw Sprints History

Year Winner
1990 Steve Kinser
1991 Steve Kinser
1992 Joey Allen
1993 Joe Gaerte
1994 Steve Smith/Sammy Swindell
2005 Stevie Smith
2006 Rain
2007 Joey Saldana
2008 Donny Schatz
2009 Dale Blaney
2010 Rain
2011 Donny Schatz
2012 Rain
2013 Rain
2014 Dale Blaney
2015 Dale Blaney

Comments are closed